بیت کوین به زبان ساده


بیت کوین به زبان ساده :

بحث بیت کوین از بحث های بسیار داغ این روزها شده و درصد خیلی بالایی از مردم هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارند . همه ما خبرهای زیادی از سودهای کلانی که در خرید و فروش بیت کوین عاید افراد شده شنیده ایم . واژه های نامانوسی مثل مزرعه بیت کوین ، ماینرهای مجاز و غیر مجاز ، توطئه  بیگانگان و… هاله ای راز آلود از آن ساخته است . چیزی که در ذهن خیلی از افراد عادی جامعه نقش بسته این است که بیت کوین یک کار غیر مجاز و غیر شرعی است که یکسری افراد نا اهل آن را انجام می دهند و اصلا نباید به آن وارد شد.

اما براستی بیت کوین چیست ؟

در این مقاله برآنیم که اطلاعاتی بسیار ساده و غیرتخصصی در اختیارخوانندگانی که برای اولین بار می خواهند در این زمینه بدانند قرار دهیم .

پول چیست ؟

برای درک بهتر مفهوم بیت کوین ابتدا لازم است بحثی در مورد پول داشته باشیم .

مبادله کالا با کالا

درجوامع اولیه بشر انواع کالاهای مورد نیاز خود را از طریق تعویض و مبادله کالا با  کالا تهیه می کرد . مثلا شخصی گوسفند داشت و برنج نیاز داشت تعدادی کوسفند را با مقداری برنج مبادله می کرد . ولی این کار دارای مشکلات زیادی بود از جمله :

الف- تعیین ارزش کالا برای مبادله آسان و گاهی ممکن نبود . به طور مثال چه تعداد گوسفند بدهیم که بتوانیم مقدار معینی گندم بگیریم .

ب- اشکال مهتر اینکه پیدا کردن کسی که  به کالای ما نیاز داشته باشد و ماهم کالای او را بخواهیم چندان آسان نبود.

بشر درابتدا برای حل چنین مشکلاتی اشیا و یا کالاهایی را به عنوان واسطه مبادلات انتخاب کرد و انتخاب آن بستگی به نوع و فراوانی آن شیء یا کالای واسطه در آن محدوده یا شهر داشت مثل صدف در سواحل دریا و گوسفند و گاو در نواحی کوهستانی و معتدل.

مسکوک فلزی

پس از آنکه فلزات قیمتی (طلا و نقره) کشف شد و مزایای آنها نسبت به کالاهای دیگر شناخته شد، جایگزین وسایل مبادلاتی قبلی شد و به عنوان “پول” مورد استفاده قرار گرفت.

با گذشت زمان مسئولان امور در جوامع مختلف برای رونق داد و ستد و توسعه تجارت نسبت به ضرب سکه‌های طلا و نقره اقدام نمودند. برای انجام این کار، شمش‌های طلا و نقره را به سکه‌های کوچک و متنوع تبدیل و سپس آنها را به مهر خود ممهور و در قلمرو جغرافیایی خویش رایج ساختند.

پول کاغذی (اسکناس)

سالیان زیادی طول کشید تا بشربه دلیل کمبود طلا و فلزات در اواسط قرن دهم میلادی چیزی شبیه به اسکناس ابداع کردند وکم کم در تمام دنیا و تاکنون رایج گردید .

البته پول کاغذی در کنار مزایای بسیاری که دارد دارای معایبی نیز می باشد . از جمله :

  • خود اسکناس دارای ارزش ذاتی چندانی نیست و با چاپ بیش از اندازه ارزش آن از بین می رود . به عبارت دیگر وقتی جنس کم باشد و پول زیاد به ناچار برای ایجاد تعادل ارزش پول کم می شود .
  • دست به دست شدن اسکناس‌ها، این برگه‌ها را به محیطی مملو از «باکتریهای زنده» تبدیل می‌کند که می‌توانند در انتشار بسیاری از بیماری‌ها در جامعه نقش مؤثری داشته باشند.
  • ارزش یک اسکناس بستگی به نظام سیاسی یک کشور دارد به طورمثال اگر نظام سیاسی کشوری سقوط کند ارزش پول آن از بین خواهد رفت در صورتی که مثلا طلا و … را می نوان به راحتی در همه دنیا عرضه کرد .

بنابراین پول چیزی‌ست که انسان‌ها برای تسهیل در خرید و فروش خدمات و کالاها از آن استفاده می‌کنند.

پول سنتی

به چیزی می توان پول گفت که سه ویژگی داشته باشد .

اول اینکه وسیله ای برای مبادله باشد و به رسمیت شناخته شود. یک کشاورزبتواند گندم خود را به یک مشتری بفروشد و از او پول بگیرد و همان پول را در ازای خرید گوسفند بدهد.

دوم آنکه قابلیت شمارش داشته باشد. یعنی دارای ارزش کمّی نیز باشد و به کمک آن بتوان ارزش یک کالا یا خدمت را با  کالا و خدمتی دیگر مقایسه کرد .

در نهایت پول باید قابلیت  ذخیره‌سازی ارزش را داشته باشد به طور مثال یک کشاورزبتواند محصول تولیدی خود را بفروشد و پول حاصل از فروش آن را در آینده خرج کند؛ آینده‌ای که اگر می‌خواست تا آن زمان صبر کند، محصول از بین می‌رفت و دیگر ارزشی برای فروش نداشت. یعنی جامعه باید به ارزشمند بودن آن اعتماد داشته باشد و بداند که در آینده نیز ارزشمند خواهد ماند.

به پول‌های رایج  که این سه ویژگی را با کمک نظام سیاسی حاکم بر کشور دارا هستند پول سنتی می گویند .

پول رمزی

دسته دیگری از پول‌ها وجود دارند که ارزش گذاری ، کنترل حجم و مبادلات آن توسط نهادی متمرکز صورت نمی‌گیرد. در همه دنیا ارزش معینی دارد و مردم هستند که ارزش آنرا تعیین می کنند . به عبارت دیگر توسط هیج دولت متمرکزی به عنوان پول محسوب نمی گردد  ، بلکه در برخی از کشورها مثل  ایالات متحده آمریکا، آلمان و چین به عنوان کالا شناخته می شود .

نخستین رمزپول اختراع شده ، بیت کوین است. بیت کوین نخستین محصول اولین بلاکچینی است که از سوی فرد ناشناسی به نام «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) ایجادشده است.

رمزپول‌هایی مانند بیت کوین از طریق فرایندی به نام «استخراج» (Mining) تولید می‌شوند. استخراج رمزپول‌ها نیازمند رایانه‌های قدرتمند است که مسائل پیچیده را حل کنند.

 

بین کوین به زبان ساده

فرض کنید که من قرار است با استفاده از اینترنت، یک فیلم برای شما ارسال کنم. فایل فیلم را در یک پیام رسان مانند واتساپ ارسال وچند لحظه بعد شما آن را دریافت می‌کنید. شما می‌توانید این فیلم را دانلود و تماشا کنید و یا می‌توانید آن را پاک کنید. می‌توانید هر کاری دلتان می‌خواهد با آن انجام دهید.

اما این را به خاطر داشته باشید؛ من هنوز یک نسخه از این تعاملی که بین ما اتفاق افتاد، یعنی همان فیلم را دارم.

اطلاعات دیجیتالی در اینترنت این‌گونه جابه‌جا می‌شوند. هنگام ارسال یک فایل، شما در واقع خودِ محتوا را منتقل نمی‌کنید، بلکه یک نسخه رونوشت و کپی از آن تهیه می‌کنید.

حالا اگر بخواهید پول بفرستید چه کار می کنید ؟ اگر قرار باشد پول را مثل فیلم کپی و انتقال دهیم و نسخه اصلی آن را داشته باشیم چه اتفاقی می‌افتد؟ تورمی وحشتناک بر جامعه حاکم خواهد شد و اقتصاد رو به زوال خواهد رفت. اگر من برای شما یک دلار ارسال کنم، این‌که نتوانم یک نسخه و کپی از آن را برای خودم نگه دارم خیلی مهم است. در واقع من نباید بتوانم که یک پول را دو بار خرج کنم. تقریبا مثل کد شارژ موبایل که نمی توان دوبار آن را استفاده کرد .

معمولا، در دنیای نقل و انتقالات مبتنی بر سیم و کارت‌های اعتباری دولتی ، پول‌های دیجیتال به صورت مرکزی کنترل می‌شوند تا از تکثیر آن‌ها جلوگیری شود که این مرجع مرکزی ، کنترل و دسترسی کاملی روی پول شما دارد.

یک شبکه گسترده مبتنی بر بلاک چین کنترل اصالت بیت کوین را دارا می باشد . برای اینکه من بتوانم بیت کوین را خرید و فروش کنم باید عضو این شبکه گسترده شوم .

در بازی های کامپیوتری مبتنی بر شبکه ، مثل کلش آف کلنز، پول هایی رد و بدل می شود که درهمان بازی دارای ارزش و کاربرد است . ارزش آن پول توسط بازیکنان تعیین می شود . من می توانم تعدادی بخرم و یا بفروشم . ولی نکته اینجاست که این بازی ها قابل هک شدن است و یا ممکن است توسط سازنده آن حذف شود .

نکته اینجاست که بیت کوین بر اساس معادلات بسیار پیچیده ریاضی مبتنی بر بلاک چین طراحی شده که غیر قابل هک شدن است و مبتنی بر شخص و شرکت و دولتی نیست که بتوان آن را حذف کرد.

به عنوان مثال من مقداری بیت کوین به ارزش 100 دلار را از شخصی میخرم و آن شخص آن را برای من ارسال می‌کند. این تراکنش بر روی بلاک چین ثبت می‌شود. سپس، من این مقدار بیت کوین را برای شما ارسال می‌کنم و حالا تمامی نسخه‌های بلاک چین نشان می‌دهند که شما اکنون صاحب آن بیت کوینی هستید که متعلق به من بود و پیش از آن نیز متعلق به دوست من بود.

 

نیازی نیست که هیچ کدام از ما، از جایی استعلام کنیم تا بدانیم که چه چیزی برای چه کسی است و یا این‌که برای انجام این تراکنش‌ها از کسی کسب اجازه کنیم. قدرت غیرمتمرکز بلاک چین بیت کوین این کار را انجام داده است، این قدرت در تمامی نسخه‌های بلاک چین در سرتاسر جهان توزیع‌شده است.

شاید برایتان سوال شود بیت کوینی که آن شخص برای من ارسال کرد را از کجا به دست آورده است؟ پاسخ کوتاه به این سوال این است که احتمالا کسی آن را برای او ارسال کرده است. تقریبا هر کسی به این ترتیب صاحب بیت کوین می‌شود.

 

اما این سکه‌ها باید برای اولین بار به گونه‌ای ایجاد و یا تولید می‌شدند، این اتفاق چگونه رقم خورد؟

بیت کوین چگونه ایجاد می شود ؟

پول کاغذی وقتی متولد می‌شوند که دولت آن‌ را چاپ  ‌کند .

بیت کوین در جریان فرآیندی به نام استخراج (ماینینگ) به صورت دیجیتالی ایجاد و تولید می‌شود.

برای افزودن یک بلاک جدید به بلاک چین، باید معادلات ومسائل پیچیده ریاضی حل شوند. کامپیوترهای قدرتمندی که ماینرنامیده می شوند می بایست این معادلات را حل و به جواب برسند، وپاداش بگیرند. پاداش آنها بیت کوین‌های جدید و تازه ایجاد شده است. این نحوه استخراج بیت کوین است.

به عبارت دیگر، در فرآیند استخراج دو عمل انجام می‌شود؛ بلاک جدیدی به بلاک چین افزوده می‌شود و بیت کوین‌های جدید تولید می‌شود. این معاملات و مسائل ریاضی که پیش‌تر به آن اشاره کردیم و ماینرها برای حل آن با یکدیگر به رقابت می‌پردازند، شامل فرآیندی به نام هش کردن است.

این‌گونه است که پول جدید «استخراج» می‌شود. به محض این‌که یک هش درست به دست آمد، بلافاصله بین ماینرهای دیگر توزیع می‌شود. ماینرها هش جدید را تایید می‌کنند و آن را به نسخه بلاک چین خود اضافه می‌کنند. پس از این، مسابقه برای یافتن هش بلاک بعدی زنجیره آغاز می‌شود.

هش کردن در کل فرآیند آسانی است و کامپوترها و لپ‌تاپ‌های معمولی می‌توانند هزاران هش در ثانیه ایجاد کنند. اما در شبکه بیت کوین، ماینرها برای به دست آوردن هش درست به طور متوسط ۱۰ دقیقه زمان صرف می‌کنند.

سیستم بیت کوین عمدا طوری طراحی شده که پیدا کردن یک هش قابل قبول و درست را بسیار سخت می‌کند. یک هش می‌تواند هر عدد بزرگی باشد، عددی که صرفا یکی از تریلیون احتمال‌های موجود باشد.

در نهایت اینکه بیت کوین پول رمزی غیر قابل کپی است که دربستر شبکه قابل خرید و فروش است و بدون دخالت هیچ دولتی ، توسط شبکه قدرتمند با تکنولوژی بلاک چین کنترل می شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *